Edmonton Branch | APEGA

Edmonton Branch

Get involved! The Edmonton Branch is looking for host schools for the 2017/2018 Elementary Science Nights
Read about Elementary Science Nights

Branch Executive

The Branch Executives are Members elected at the Annual General Meeting of each Branch. They are governed by the Branch manual.

The following APEGA Members are volunteering their time to be this year's Branch Executives.

Chair

Bob Rundle, P. Eng.

Vice-Chair

Kyle Fodchuk, P.Eng.

Treasurer

Peter Doell, P.Eng., FEC, FGC (Hon.)

Past-Chair

Shiraz Kanji, P.Eng., FEC, FGC (Hon.)

Secretary

Alex Nguyen, P.Eng.

Members-at-Large

David Alexander, P.Eng.
Vahid Ayan, P.L.(Eng.)
Monika Bhardwaj, P.Eng., PMP
Samanta Islam, E.I.T.
Andrew Liu, P.Eng.
Fatemeh Razavi, E.I.T.
Venkata Vemana, M.Eng., P.Eng.
Allan Yeung, P.L.(Eng.)
Maria Estela Zavala, P.Eng.

Statistics

As of June 2017, Edmonton Branch has:

  • 1,012 Permit Holders
    • 972 Engineering Permit Holders
    • 20 Geoscience Permit Holders
    • 20 Engineering and Geoscience Permit Holders
  • 14,396 Members
    • 10,490 Professional Members
      • 10,220 Professional Engineers
      • 254 Professional Geoscientists
      • 16 Dual Designations
    • 3,674 Members-in-Training
      • 3,476 Engineers-in-Training
      • 196 Geoscientists-in-Training
      • 2 Dual Designations-in-Training

Communities

The following communities are part of the Edmonton Branch:

Abee

Alberta Beach

Alcomdale

Alcurve

Alpen Siding

Alsike

Andrew

Ardrossan

Armena

Aspen Beach

Athabasca

Atmore

Barrhead

Bawlf

Beaumont

Bellis

Berrymoor

Big Coulee

Bittern Lake

Bloomsbury

Bluffton

Bon Accord

Boyle

Breton

Bruce

Bruderheim

Buck Lake

Buford

Busby

Calahoo

Calmar

Camp Creek

Camrose

Cardiff

Carnwood

Caslan

Cherhill

Chipman

Chisholm

Clyde

Colinton

Cooking Lake

Coronado

Dapp

Darwell

Deville

Devon

Donatville

Duffield

Dunstable

Edberg

Edmonton

Edmonton Beach

Edwand

Egremont

Ellerslie

Ellscott

Enoch

Fallis

Falun

Fawcett

Ferintosh

Fisher Home

Fishing Lake

Flatbush

Fort Assiniboine

Fort Saskatchewan

Freedom

Genesee

Gibbons

Glenevis

Grassland

Gunn

Gwynne

Hamlin

Hay Lakes

Highridge

Highvale

Hilliard

Hoadley

Hobbema

Holden

Hylo

Island Lake

Itaska Beach

Jarvie

Josephburg

Kapasiwin

Kavanagh

Keephills

Kelsey

Kikino

Kingman

Kipp

Lac La Nonne

Lake Isle

Lamont

Lancaster Park

Lavoy

Leduc

Legal

Lindale

Lindbrook

Lisburn

Lone Pine

Looma

Ma-Me-O Beach

Manola

Meadowview

Meanook

Mearns

Menaik

Mewatha Beach

Michigan Centre

Millet

Mission Beach

Morinville

Mulhurst

Mundare

Namao

Neerlandia

Nestow

New Norway

New Sarepta

Newbrook

Nisku

North Cooking Lake

Ohaton

Onoway

Opal

Pendryl

Perryvale

Pibroch

Pickardville

Pipestone

Radway

Redwater

Rich Valley

Riviere Qui Barre

Rochester

Rolly View

Rosallind

Rossington

Round Hill

Royal Park

Ryley

Saddle Lake

Sandy Beach

Seba Beach

Sherwood Park

Shoal Creek

Silver Beach

Smoky Lake

South Cooking Lake

Spruce Grove

St. Albert

St. Francis

St. Michael

Stanger

Star

Stony Plain

Sundance Beach

Sunnybrook

Sunset Beach

Swan Hills

Tawatinau

Telfordville

Thorhild

Thorsby

Tiger Lily

Tofield

Tomahawk

Usona

Vega

Venice

Villeneuve

Vimy

Wabamun

Warburg

Warspite

Wasel

Waskatenau

Waterton Park

Waugh

Weasel Creek

West Cove

Westerose

Westlock

Wetaskiwin

Winfield

Winterburn

Wostok

Yeoford

Luncheon Sponsors

The Edmonton Branch extends its thanks to the following sponsors for their support:

Platinum Sponsors


Gold Sponsors


Silver Sponsors